Közzététel dátuma: Jan 26, 2017 11:11:16 AM
Beszéljünk az infra fűtésről_alkalmazásáról
Egyre többször lehet hallani főleg fiatalabb generáció körében, hogy én elektromos fűtés akarok, vagy elektromos infrapanelt szereltetek fel. Ez a fűtési mód, nem szennyezi a levegőt, és majdnem 100%-os hatékonysággal fűt.
Még mielőtt elhisszük a fentieket, nézzünk a dolgok mögé.
Egy adott épületnek ahhoz, hogy a belső hőmérsékletet 20 °C-on tartsuk tartósan, tudni kell hogy mennyi az épület hővesztesége. A hőveszteség függ az épület külső határoló szerkezeteinek hőszigetelő képességétől, ha vékony a fal, és rossz az ablak, netán az üvege nem hőszigetelt, az épületből hamar kiáramlik a meleg. Ha a fűtési rendszer ezt ne tudja rendszeresen pótolni, akkor a belső hőmérséklet a 20 °C fok alá süllyed, és egyre hidegebb lesz.
Kijelenthetjük, hogy az épület fűtési hőenergia igénye kiszámolható, meghatározható.
Nézzük a hőtermelő berendezéseket.
Egy hőtermelő akkor költséghatékony,ha a bevitt 1 Ft energia 2 Ft-nál több hőenergiát állít elő.
A bevitt energia lehet szén, fa, pellet, biogáz, földgáz, propán , gázolaj és ezek elégetése vagy villamos energia.
Az infrapanel villamos energiával működik ezért hasonlítsunk össze két környezetbarát hőtermelő berendezést, a levegő/víz hőszivattyút, és az infrapanelt.
Feltételezzük, hogy az épületem közepes műszaki színvonalon van, 38 cm téglafal, fa nyílászáró, 2 rtg sima üvegezés a padlás 10 cm hőszigeteléssel.
A belső 20 °C előírt léghőmérsékletet a helyiségek felmelegítése hőátadással történik.
A hagyományos fűtési módnál a radiátor átadja a hőenergiát a levegő molekuláknak, azok felmelegítik a belső tárgyakat, a falat. A hideg levegő alulról a radiátoron keresztül felmelegedve felfelé áramlik, a körforgás folyamatos.
Az infra fűtési módnál a hőátadás infra sugárzással ( 3,3-10 μm ) történik, hasonlóan mint ahogyan a Nap melegíti a környezetét. Amit a sugárzás ér, az felmelegszik, ami árnyékban vagy takarásban van az hideg marad. A takarásban lévő falak, tárgyak berendezések csak később tudnak felmelegedni, akkor, ha a többi tárgy átadja a meleget a belső levegőnek és az felmelegíti a takart tárgyat. , hogy a belső hőmérséklet csak állandó infrasugárzás – bekapcsolt infrapanel mellett tartható fenn.
A hagyományos fűtési módnál a hőtermelő berendezése lehet kondenzációs gázkazán, vagy elektromos üzemű levegő/víz hőszivattyú, az infra panelnél maga a panelszerkezet a hőterelő és hőleadó egyben.
A hőszivattyú 1 Ft bevitt villamos energiából átlagosan 3,2 Ft hőenergiát állít elő.
Az infrapanel 1 Ft bevitt villamos energiából 0,95 Ft hőenergiát állít elő.
A fenti ismereteinket foglaljuk össze:
Az infra fűtés azt melegíti amit elér (lát) a sugárzás, ezért a belső tér nem lesz egyenletes meleg, lesznek olyan terek és tárgyak (fotel –ágy ) melyek hidegek lesznek, és csak áttételesen melegszenek fel késleltetve.
A hagyományos hőátadási formával működő fűtés egyenletes belső légállapotot biztosít, amit a levegő ér, az átmelegszik, így nem lesznek hideg terek, vagy hideg tárgyak a belső térben.
Az energia felhasználás és hasznosulás – energiahatékonyság – az elektromos infrapanel esetében 1/0,95 a hagyományos fűtésnél 1/3,2
A különféle energia hordozókat a primerenergia szorzó száma minősíti, és állítja költség sorrendbe.
Ennek alapján Magyarországon a legolcsóbb energia a szén, és a fa ( 0,6 szorzó ), a legdrágább energia a villamos energia ( 2,5 szorzó ).
Az infra fűtési mód nem alkalmas az állandó emberi tartózkodásu épületekre – lakás -iroda – fűtésére
Az infra fűtés munkaterület fűt, például egy ipari csarnokban van több munkaterület szétszórtan, és felette van elhelyezve az infra panel fűtés. A munkaterületen dolgozó viszonylag melegben dolgozik addig amíg megy az infra fűtés, a csarnok más részén pedig hideg van. Ez a mód, az ipari csarnokokban így gazdaságos.
Ilyen nem energia és költséghatékony az ionizációs "kazán" is.
Az ionizációs "kazánt" is más célra fejlesztették ki mint lakásfűtés. Ez az elektromos berendezés a folyadék molekuláit kiszakítja a kötési láncból, és az ion/kation molekulák mozgásba lendülnek. A súrlódó mozgás közben felmelegszenek. A hőtermelés csak akkor válik folyamatossá, ha minél több bevitt energiával egyre több molekulát szakítanak szét. Látható, hogy a bevitt energia és a kinyert energia hányadosa közel zéró, tehát nem energia hatékony.
Ezt a berendezést a tengeralattjárók fűtésére használják, az atom reaktor megtermeli a villamos áramot, az ionizációs kazán zárt nincs égéstermék és károsanyag kibocsátás, de nem költséghatékony, mert ott is 1 ft bevitt villamos energia 0,99 forint hőenergiát termel meg.
Jónás Imre Szakértő