Az energiahordozók ára kiszámíthatatlanul változik évről-évre, mivel a külső olaj,- és gáz exportőröktől függenek az árak hosszútávon nem tervezhető.
Ebben a helyzetben az épület üzemeltetőjének nagyon fontos az üzemeltetési költségek optimalizálása, és gazdaságos energia felhasználása. Minden olyan műszaki megoldás, mely energia pazarlással jár pénzkidobásnak számít. A panelszerkezetű épületek, melyekből komoly mennyiség van Magyarországon elsődlegesen lakónegyedek kialakítása céljából épült a II. világháború utáni újjáépítés időszakában. Az akkori kormányzat a meghirdetett lakásprogram keretében így látta a megoldást, mely arra irányult, hogy rövid idő alatt, minél több lakás készüljön el. A program nem számolt az optimális energia felhasználással, hiszen akkor az energiaárak igen kedvezően alacsonyak voltak, az akkor keleti szocialista blokk között KGST - árucsere - keretében érkezett a gáz és olaj, Államközi elszámolással.
Ettől függetlenül, az akkori érvényes hőtechnikai szabványok szerint készültek a tervek.
A jelenleg érvényes energetikai rendelet szigorúbb műszaki paraméterek betartását írja elő, így ezeknek a panel épületek nem felelnek meg.
Az Uniós csatlakozás után előtérbe került az energiahatékonyság, és a károsanyag kibocsátás csökkentése, mivel a föld túlmelegedésének egyik oka az üvegház hatású gázok növekedése, mely közrejátszik a földet védő ózonréteg sérülékenységébe.
A paneles épületek az iparosított technológiával épült lakóépületek épületenergetikai korszerűsítése a speciális körülményeket kell hogy figyelembe vegye.