Panelépület faltípusok
A Magyarországi iparosított technológiával – panel – épített lakóépületek energiatudatos felújításáról egyre több szakirodalom készül. Az Én kedvenc szakirodalmam, melynek adatait szívesen tanulmányozom, és adott számításoknál alkalmazom
„ Csoknyai Tamás Iparosított technológiával létesített lakóépületek energiatudatos felújítása Phd értekezés „ című szakirodalom.
A paneles épületek homlokzati falpanelek gyártása során eltérő rétegrendi felépítést alkalmaztak a Házgyárak. A fejlesztések folyamatosak voltak, így a gyártási időszakokban újabb típusú falszerkezeti elemek lettek beépítve.
A gyártási periódusokban öt főbb szakaszt lehet megkülönböztetni:
Magyarországon 10 házgyár a paneles szerkezeteket és 6 poligonüzem a keramzitbetonos, salakbetonos , B7 üreges falazóblokk, és az „E” üreges falazóblokk elemeket gyártották.
Az 1.szakasz „blokkos technológia” falszerkezeti eleme 1 rtg-ű homogén szerkezet, így csak a lineáris hőáramok hatásait kell figyelembe venni, ezért az elméleti hőátbocsátási tényező érték csupán 30%-os romlásával kell számolni. Az eredő így is magas értéket mutat.
A 2. 3.,-és 4. szakasz elemeinél több egymást erősítő rontó tényezővel kell számolni.
A gyártás során a magszigetelés hőhatásnak, vízhatásnak és rezgés hatásnak is ki volt téve, így a polistirol szigetelés megrepedt, elcsúszott, a későbbi ásványgyapot szigetelés pedig technológiai vizet kapott , összenyomódott. A panelszerkezet vasbeton szerelési anyaga pontszerű hőhidakat, a csomóponti kötések szintén, szerkezeti hőhidat okoznak. Ezek együttes hatása az elméleti hőátbocsátási tényezőt 1-3 szoros értékben rontják le.
A szerkezetek precíz beazonosítása az épületenergetikai számítások elvégzése előtt nagyon fontos, mivel helytelen réteges szerkezet megállapítása téves számított energetikai értéket eredményezhet. Ennek felelősége a szakértőt/tanúsítót terheli.
A táblázatban szereplő panel falszerkezetek elméleti hőátbocsátási tényező értékei viszonylag nem is rosszak, ha nem kellene számolni a fentiekben leírt veszteségekkel.
Ha a paneles falszerkezet külső hőszigetelését elvégezzük, azzal a pontszerű és csomóponti szerkezeti-kötési hőhidak negatív hatásait is csökkenthetjük, így megfelelő hőszigeteléssel, a panelépület akár „AA++” minimális energiaigényű osztályt is elérhet.