Egy családi ház vagy bármilyen épület építését megelőzi egy részletes előkészítés és utána a döntés.
Amikor eldőlt az épület funkciója, meghatározásra kerültek a helyiségek és azok alapterületi m2 igénye, az építészeti tervezési munka elkezdődhet. Az építész tervező elkészíti a vázlattervet, megtervezi a helyiségek kapcsolatait, és meghatározza azok geometriai méreteit.
Következhet az épületenergetikai tervezés folyamata.Ki kell jelölni az elérni kívánt energetikai osztály célirányt, valamint a helyi adottságok figyelembe vételével a lehetséges megújuló energia alkalmazásának lehetséges változatait. Az épületgépészeti megoldás kijelölése után elkezdődhet a szerkezetek kiválasztása, és azok hőtechnikai méretezése.
Az épületek utólagos hőszigetelése nem építési engedély köteles tevékenység, ha a korszerűsítés szerkezeti átépítést, átalakítást nem érint. De meg kell jegyezni, hogy a települések helyi építési szabályzata - HÉSZ - előírhatja a színdinamikai terv előzetes településképi véleményezést.
Hőszigetelések tervezése, ellenőrzése
Mérnökeink a felújításra tervezett épületeknél komplex szolgáltatás keretében elvégzik az épületek hőtechnikai elemzését, elvégzik a hőtechnikai számításokat.
Meghatározásra kerül a falszerkezet,- talajonfekvő padló,- zárófödém anyaga és a hőszigetelés vastagsága.
Ellenőrzik, hogy a követelményeknek megfele-e.
A 3D épületinformációs tervezés sok előnnyel jár
Ellenőrzik a szerkezetek páralecsapódását - páradiffúziós diagram - valamint a hőhidas szerkezeti csomópontok hőszigetelési kialakítását.
A tervezett állapot épület energetikai tanúsítvány elkészítésével a felújítás előtti állapot dokumentálása történik meg.
Felújítás után a megvalósított állapotról ismét készül tanúsítvány, ami a változást dokumentálja.
Új építés – Passzívház technológia - szaktanácsadás
Egyre többen gondolkodnak a passzívház technológiával megépített létesítmények megvalósításában. Az energia árak folyamatos emelkedése, és a szolgáltatótól való függőség, mind arra irányítja a figyelmet, hogy alacsony energiafogyasztású épületeket kell építeni.
A passzívház már a telek kiválasztásánál kezdődik, és a tervezés első perceitől a technológia, az építőanyag megválasztása, és az épület gépészeti rendszer kiválasztása zárja a sort.
Épületenergetikai szakértőnk az építész tervezővel együttműködve a tervezés közben folyamatosan ellenőrzi és elvégzi az energetikai számításokat, és a tervezett szerkezetek hőátbocsátási tényező értékeit, valamint azt, hogy az épület 15 kwh/m2/év energia fogyasztásnál alacsonyabb értékű lehet.
Passzív ház
Az épületszerkezeti kapcsolatok
A legmegfelelőbb felület/térfogat aránnyal a félgömb alakú napház rendelkezik (Forrás:www:nyf.hu). Ideális érték a ( 0,2-1,7 )
Meglévő épületek korszerűsítése – felújítása - szaktanács
A szolgáltatás keretében az alábbi feladatokat végezzük el :
Elkészítjük az épület energetikai tanúsítását, ami dokumentálja az épület felújítás előtti energetikai állapotát. Meghatározásra kerül az épület energetikai osztályba sorolása és feltárjuk a klf. hibákat, hőhidas szerkezeteket.
Megvizsgáljuk az egyes szerkezetek – külső teherhordó falazat, talajon fekvő padló, födémszerkezetek, lábazat, és tető rétegrendjét, és ellenőrizzük a követelményekhez képest a megfelelőségét.
A feltárt és azonosított valós szerkezetek alapján elvégezzük az energetikai számítást és az így feltárt hibákat rendszerezzük.
Meghatározzuk a számítás és a feltárt hibák alapján a hőszigetelés rétegrendjét, és javaslatot teszünk a helyes csomópontok kialakítására.
Elkészítjük a szigetelésre vonatkozó kivitelezési dokumentációt és technológiai tervet.
A folyamat leegyszerűsítve a következő :
Elkészül a Tanúsítvány – hiba meghatározás – energetikai osztály megállapítás, felújítás előtti állapot, etalon.
Elkészül az energetikai méretezés – hőszigetelés rétegrend tervek a szerkezetekre
Ha az ügyfél kéri a kivitelezési munka műszaki ellenőrzését elvégezzük.
Elkészítjük a felújítás utáni állapot szerinti Energetikai Tanúsítványt, az elért eredmény dokumentálása érdekében.
Ha a kivitelezési munka ellenőrzésével is megbízza mérnökeinket, úgy az elkészült felújításról az Energetikai Tanúsítványt (a 4.ponban lévőket ) térítésmentesen, ingyen elkészítjük , és a dokumentációt átadjuk.
A panelépületek energia-megtakarítást eredményező pályázata megköveteli az energetikai tanúsítvány elkészítését és becsatolását.
Paneles épület hőszigetelés tervezése
A paneles épületek hőszigetelését és a hőhidak megszüntetését szintén tervezni és méretezni kell.
A hőszigetelés tervezését és a hibák megszüntetését az előzőekben leírtak szerint el kell végezni.
A hőszigetelés tervezés fontos eleme a hőszigetelő lapok rögzítése, a szélteher szívóhatás figyelembe vételével
A szigetelési munkát megelőzően az épület statikai szakvéleményét el kell készíttetni, ami meghatározza, hogy az épület szerkezetei megfelelnek e, vagy szerkezet megerősítést kell-e végezni. A homlokzat elburkolása után a szerkezeti hibák már nem érzékelhetők vizuálisan.
A pályázatokhoz tartozó szakvélemények melyeket be kell nyújtani a pályázattal az alábbi :
Energetikai tanúsítvány – Statikai szakvélemény – Energia megtakarítást eredményező koncepcióterv
Társaságunk mérnökei a pályázathoz szükséges anyagot szakértelemmel elvégzik.
A rossz hőszigetelés az épület állékonyságát nem befolyásolja, de hosszú időre meghatározza az épület üzemeltetési költségét, és a használat során kialakuló komfortérzetet, hogyan érezzük magunkat a lakás belső tereiben.