Energetikai Tanúsítvány – Okirat készítése
Az európai országok energiafogyasztásának 40-45 %-a az épületek létesítésére és üzemeltetésére fordítódik. Éppen ezért energiagazdálkodási szempontból ez a legkritikusabb szektor.
Az Európai Parlament és a Tanács az épületek energiateljesítményéről elfogadta a 2002/91 EK direktívát, mely előírja a tagállamok részére, hogy a saját belső szabályokat legkésőbb 2006.január 4-ig alkossa meg és léptesse hatályba.
Ennek alapján a 7/2006.(V.24.) TNM rendeletben meghatározásra került az épületek új energetikai követelmény rendszere, melyet az épületek tervezésénél és kivitelezésénél 2006.szeptember 1-től kezdve kellett alkalmazni és folyamatos szigorításokkal több lépcsőben bevezetésre kerül a 2020. december 31-e után érvényes követelményszint.
2008. évben született meg a 176/2008.VI.30. Korm. Rendelet, mely szabályozza az épületek energetikai minőségének a tanúsítását, melyet az Energetikai Tanúsítvány – okirat tartalmaz.
A teljesség kedvéért szintén 2008. évben született meg a 264/2008.XI.6. Kr. Rendelet, mely a hőtermelő és klímaberendezések energetikai felülvizsgálatáról szól.
Mi a tanúsítvány
A Tanúsítvány igazolja az épület/rendeltetési egység megfelelőségét az energetikai követelményekhez, besorolja az épületet energetikai osztályba. A minősítés befolyásolja az épület/rendeltetési egység piaci értékét is, és egyben bizonyítja az ingatlan üzemeltetési költségeinek hatékonyságát, vagy gazdaságtalanságát.
2016. évtől érvényes energetikai osztályok jelölése:
A „BB”. a közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelő szint.
Ki készíti a tanúsítványt:
A Magyar Mérnöki Kamaránál és a Magyar Építész Kamaránál regisztrál mérnökök végzik.
A TÉ jogosultsággal rendelkező mérnök az tanusító
A SZÉS6 jogosultsággal rendelkező mérnök pedig épületenergetikai szakértő
Mikor kell Energetikai Tanúsítványt készíteni:
Minden olyan épületről, mely állandó emberi tartózkodásra épült, és üzemelésére az előírások, technológiai utasítások megfelelő belső légállapot és komfortérzet biztosítását írja elő. Tehát ahol fűteni , melegvizet adni, és világítani kell. A tanúsítás részletes szabályait a 176/2008.(VI.30.) Kormány rendelet tartalmazza.
Mi az ismertetője a hivatalos Energetikai Tanúsítványnak
A Tanúsítvány jobb felső sarkában van egy „QR” kód, a megrendelő mellett. Ezen felül egyedi „HET-00000000”, nyolcjegyű egyedi azonosító számot kap. Az energetikai tanúsító szakember az ügyfélkapus azonosító rendszeren keresztül tölti fel az Országos Építésügyi Nyilvántartó „ OÉNy” rendszerbe az elkészített energetikai tanúsítványt. Az online rendszer ezt visszaküldi, és akkor kerül rá a „QR”-kód, és a „HET-00000000” azonosító szám.
A tanúsítvány így hiteles.
Mit tartalmaz a Tanúsítvány
Az épületnek egyidejűleg három követelményszintnek kell megfelelni, úgy-mint az egyes épületszerkezetek, valamint az épület egészének hőszigetelő képessége, és az épület , energiafogyasztására vonatkozó követelmények :
A követelmények első szintjét testesíti meg a hőátbocsátási tényező. U [W/(m2.K)]. A követelmények az épület különböző határoló-és nyílászáró szerkezeteire külön-külön vonatkoznak. Minél kisebb az U számértéke, annál jobb az adott szerkezet hőszigetelő képessége. Ellenőrzési lehetőségek: a termék szabványok, és megfelelőségi igazolások
A követelmény második következő szintje az úgynevezett fajlagos hőveszteségtényező : qm [W/(m3K)]. Ennek a követelményszintnek az a célja, hogy az épület ne csak egyes szerkezeteiben, hanem egészében is elfogadható energetikai minőséget biztosítson. Minél kisebb a qm számértéke, annál kisebb a teljes épület hővesztesége. A hőveszteség nem haladhatja meg az épület követelményértékét, amit rendelet szabályoz. Kontroll lehetősége a jogosultsággal rendelkező szakember számítása.
A követelmények harmadik egyben a legmagasabb szintje az összesített energetikai jellemző: Ep [KWh/m2,év]. Számértéke megadja az épület teljes éves energiafogyasztását (1fűtött légköbméterre vetítve primerenergiában). Ezen előírás biztosítja az épület teljes energiafogyasztásának csökkentését. Az értéke nem haladhatja meg a funkcióra előírt követelményértéket. A teljes energiafogyasztás magába foglalja a lakóépületnél:
A fűtést
A használati melegvíz előállítását
A gépi szellőztetést – ha van –
Épület hűtését – ha van –
Az éves energiafogyasztást csökkenti lehet a belső hőtermeléssel, pl. napkollektoros melegvíz előállítással. Kontroll a jogosultsággal rendelkező szakember által elkészített számítás.
Mennyibe kerül a Tanúsítvány:
A tanúsítási munka minden épületnél más és más mérnöki munkát igényel, ezért a költségek változók.
Egységesen értelmezve a tanúsítási folyamat két részből áll.
1. Első részben beazonosításra kerülnek a határoló szerkezetek, azokba beépített anyagok (réteges szerkezet), - külső fal,födémek,padló,tető, ablakok, ajtók -, ha van tervdokumentáció a méretek ellenőrzése történik meg, ha nincs terv akkor fel kell mérni az épületet/lakásegységet és készíteni kell egy egyszerűsített alaprajzot geometriai méretekkel ellátva. Majd el kell végezni a pontos adatfelvételeket az épület gépészeti rendszeréről – fűtés-melegvíztermelés-szellőzéstechnika-klímatechnika, üzemi épületeknél a világítás és az adatokat rendszerezni kell.
Ezt a folyamatot befolyásolja az adott épület bonyolultsága,szintek száma, szinteltolások, tetőtéri beépítés beépített nettó alapterület.
Továbbá rendelkezik-e megvalósulási tervdokumentációval és minden egyéb olyan irattal,műbizonylatokkal, teljesítmény igazolással a beépített anyagokról, ami a beépített anyag és a szerkezetek azonosítását megkönnyíti. Ezzel a helyszíni szemle elvégzésre került.
2. Második szakasz az adatok alapján az energetikai számítások elvégzése, a szerkezetek rétegrendi ellenőrzése, a számított energia fogyasztás alapján az energetikai osztályba sorolás, az írásos dokumentációk a Tanúsítvány Okirat elkészítése, és az Országos Építésügyi Nyilvántartó rendszerbe való feltöltése, hitelesítése. Ez a befejező szakasz.
Árak:
Kétféle árral kell számolni.
Az 1. változat egy egyszerűsített tanúsítvány elkészítése, a meglévő adatok igazolásával az okmány kiállítása, és energetikai osztályba sorolás.
A 2. Alternatív változat, amikor teljesen új energetikai számításokat kell készíteni a meglévő épületről – lakásegységről.
A Tanúsítvány érvényessége
Az Energetikai Tanúsítás 10 évig érvényes, és az épület/rendeltetési egységre vonatkozik.A tulajdonosnak kell elkészíttetni.
Ha a követelmények jogszabályban változnak, vagy történik energetikai felújítás ( ablakok cseréje, kazáncsere, stb ) akkor érvényét veszti, újat kell készíteni a követelményeknek megfelelően.
Aki nem újít fel, nem adja bérbe és nem adja el az ingatlant/ vagy lakásegységet, csak használja élete végéig, annak nem kell energetikai tanúsítást elkészíttetni.
Társaságunk komoly elemző és diagnosztikai múlttal rendelkező mérnökei tanáccsal és információkkal látják el a tanúsítványt kérő tulajdonost.
Amennyiben igény van, úgy hőkamerával is megvizsgáljuk az adott épület homlokzatán a hőveszteségek helyét is.