Építészet/épület diagnosztika
Épület diagnosztika, épületek vizsgálata, hibafeltárás
Az épület vizsgálatoknál nem az épület statikai – állékonysági – vizsgálatáról van szó.
A diagnosztizálást az épület energetikai és hőtechnikai megfelelése szempontjából végezzük el.
Az épülethibák széles skálán mozognak, de minden hiba csak addig engedhető meg helyreállítás nélkül, amíg nem megy a használat, a komfortérzet és a további hibakeletkezés rovására.
Anyag,- és rögzítési hiba
A képen látható egy utólagosan épített könnyűszerkezetes liftház. A fém tartóvázra - mivel fűteni nem kell - oldalfal zárásnak OSB építési faforgács lapot terveztek. A külső felületre 5 cm EPS hőszigetelés , ragasztóba ágyazott üvegháló, és fehér vékonyvakolat került.
A hőszigetelő anyag olcsó, lágy, nem külső hőszigetelésre alkalmas anyagból készült, a ragasztás nem kötésben, és nem megfelelő sűrűséggel lett kialakítva.
2012.március hónap utolsó hétvégén hatalmas vihar és nagy szélterhelés volt. A szélteher szívó-vákuum hatására a lágy EPS lap a rögzítő tányéroknál kiszakadt, és táblában levált.
Tipikus építési hiba.
Belvárosi épület szakszerű bontása
Alapvető épülethibák:
Tervezési hiba
Építési-kivitelezési hiba
Technológiai szerelési hiba
Az épületek energetikai követelményrendszerének új szabályait 2006.szeptember 1-e után kiadott hatósági építési engedélyes eljárásoknál követelték meg.
Előtte a tervezői nyilatkozat elég volt, hogy a tervezett megoldások megfelelnek a hőtechnikai szabványban előírtaknak.
A nagyobb létesítmények építésénél kötelező műszaki ellenőr foglalkoztatása, akik bekövetelik a műszaki átadásra a beépített anyagok teljesítmény igazolásait - CPR adattár szerint - , melyek elméletben garantálják a megfelelő minőséget.
Természetesen gondatlanság, vagy felületesség, vagy a beépített anyag teljesítmény igazolások és a valóság nem egyezése feletti elsiklás okozhat később hiba jelenségeket.
Mivel a hőtechnikai nyilatkozatok valódiságát nem kontrollálta senki, ezért hőtechnikailag sok tervezési hibával megépített épület van. A tervezési hibák elsődlegesen a különböző szerkezeti hőhidakban mutatkoznak meg. A családi házas építkezéseknél nem készültek részletes kivitelezési tervdokumentációk, ezért a szerkezeti megoldások hőhídmentes csomópontok kialakítása a kőműves szakemberre volt bízva.
A hőhidaknál mivel a felület erősen lehűlő, komoly hőveszteség lép fel, ezen felül a hideg felület miatt kialakul a páralecsapódás, ami folyamatos nedvesedéshez vezet. Hatására penészes belső falfelületek képződnek, ami a kellemetlen szag mellett egészségre is ártalmas.
Az elmúlt évtizedekben nagyon sok családi ház épült „ önerős „ házilagos kivitelezésben.
Mivel a műszaki ellenőrzésnek nem tulajdonítottak nagy szerepet, ezért a kivitelező cég felelős műszaki vezetőjét senki nem ellenőrizte,nem kontrollálta, így sok épületenergetikai hibával épültek fel a családi házak. Ezek a hibák vonatkoznak a fűtési rendszerekre is.
Az épületenergetikai hibákat nehezen lehet észrevenni, azt csak a pénztárcánk érzékeli, vagy a penészes falszakaszok, vagy az, hogy az egyik szobában meleg van a másik szoba mindig hideg, kellemetlen a téli időszakban arosz a komfortérzet.
Leggyakoribb építési hibák
1. A födémek koszorú bekötésénél fellépő hőhidak,
2. Az ablakok beépítése során jelentkező vonalmenti hőhidak, és tömörségi problémák
3. A lábazatoknál a padlón keresztül fellépő vonalmenti hőhidak.
4. A tetőtéri tetőszerkezet rétegrendjénél a pára és hőszigetelés hibás kialakítása,
5. Nem megfelelő hőszigetelés alkalmazása,
6. A tető és falazat csatlakozásainál fellépő hőhid hiba és fellépő hőveszteségek.
Technológiai hibákat a nem megfelelő építési-szerelési munka során okozzák a sokszor képzetlen építők.
Technológiai hiba például a hőszigetelt rétegrendben a párazáró fólia elhagyása, vagy rossz rétegsorrendben való elhelyezése. Máshol kell a padlónál és máshol kell a tetőnél.
A kiszellőztetés hiánya, vagy a nem megfelelően rögzített hőszigetelések, amik később elmozdulnak, megrogynak, vagy átnedvesednek. Ebben a formában a hőszigetelő képességük leromlik, vagy rosszabb esetben megszűnik.
Vályog falszerkezetnél nincs kiszellőztetve a rétegrend, a harmatpont a vályogfal szerkezetbe páralecsapódást idéz elő, az állandó nedvesedés hatására a vályog kötőeleme a szalmatörek elrohad, a fal elporlik, kicsúszik a tető alól.
A felhelyezett hőszigetelő táblák nem megfelelő rögzítése, szélteher hatására megbomlik, és leszakad.
Gyenge lágy minőségű EPS lap a szélteher szívó hatására a rögzítő korongnál kiszakad, és leválik a szerkezetről
Mérnökeink a fentiekben ismertetett néhány jellemző hibán felül részletes hibafeltárást végeznek, és megállapítják a hiba helyeit és a hiba forrását.
Diagnosztikai szakvélemény
A fentiekben feltárt hibák rendszerezve a szakvéleményben rögzítésre kerülnek, és részletes elemzés készül a hibáról .
Pontosan meghatározzuk a hiba forrását, és a megszüntetésére javaslatot adunk.
Ha a megbízó kéri, a hibajegyzék alapján elkészítjük a hőszigetelés hibáinak kijavítására a tervjavaslatot.
A hiba kijavításának kivitelezését felügyeljük, ellenőrizzük.
A kivitelezés elvégzése után elkészítjük az energetikai tanúsítványt, ami dokumentálja a hibák megszűnését, és az új energetikai állapotot.
Ha igény merül fel, a szakszerű szerkezeti kialakításokat és beépítéseket nagy érzékenységű hőkamerával ellenőrizzük, igény esetén dokumentáljuk.
Nem a diagnosztika a drága, hanem a hibák precíz megszüntetése, ugyanis ha nem szüntetjük meg a jelen hibákat azok későbbi szerkezeti károsodást, esetleg statikai állékonysági problémához vezetnek.
Debrecen, Trombitás utca 12. számú lakóépület építési hiba miatti hőszigetelés leszakadás a liftház épület oldalfaláról ( 2012. március 31.)
Megyei Rendőr Főkapitányság Debrecen, Kossuth utca_2011. A képen látható a falszerkezet és ablakokon távozó hőenergia. A hőveszteség tetemes.
Kossuth Gyakorló Iskola, Debrecen, Kossuth utca _ 2011. A képen a tornacsarnok oldalfala látszik, a hőképen kirajzolódik a Vb. tartóváz és a kitöltő falazat hőhídja. A hőveszteség igen magas.
Kenézy Gyula Kórház_Szülészet_ Debrecen,_2011. Az épület homlokzati panelek, és a beépített ablakok hőtechnikai tulajdonsága nem megfelelő. A hőveszteség magas.
Az irodaház épület hőtechnikai korszerűsítése megtörtént. A fal 18 cm Rockwool kőzetgyapot szigetelést kapott, kiszellőztetett légrés után Creaton - kerámia - külső homlokzati rendszer került fel a homlokzatra.
A fűtési rendszer bivalens, a téli hideg csúcsoknál kondenzációs gázkazán, az enyhébb +- 0 °C -nál levegő/víz hőszivattyú a hőtermelő.
Hűtési rendszer a beépített levegő/víz hőszivattyús folyadék,hűtő, hőleadók fan-coil klímakonvektorok.
Légtechnikai rendszert az alacsony belmagasság miatt nem lehetett telepíteni.
Mivel hővisszanyerős szellőztető rendszer nincs, ezért vizsgáltuk az épület nyári túlmelegedését.
Nyugati Homlokzat
Comment: A hosszú időszak óta tartó szoláris sugárzási terhelés fokozatosan átmelegítette az irodaház belső légterét. A nyitott ablaknál, de belső mérés szerint is +27,5 °C a belső légállapot abban az irodában ahol nyitott ablaknál dolgoznak. (Nincs hűtés).
A külső hőszigetelés ablak áthidaló feletti éle a creatonnal nem burkolt, így mérhető volt, hogy a belső légállapot hőmérsékletét vette fel.
Következés képen a nehéz szerkezet lassan melegszik fel, de ugyanolyan lassan hűl vissza is.
A visszahűlést elősegítené, ha napnyugta után amikor a külső hőmérséklet visszahűl, átöblítéses szellőzést tudnának végezni. A szellőztetésnek az a jelentősége, hogy a szigetelt szerkezet magától lassan tud kihűlni, de az éjszakai légcserével ezt fel lehet gyorsítani.
Mivel az iroda épületben nincs hővisszanyerős szellőztető, ezért a fenti módszer alkalmazása indokolt.
Iroda belső hőkép vizsgálatok
Nyugati homlokzat: 4.emelet nyitott ablakos iroda, hűtetlen belső hőképe.
A hőképen látható, hogy az ablak nyitott, és a külső 35-40 °C külső levegő bejut az iroda légterébe, és azt felmelegíti. A hőszigetelés miatt a visszahűlés lassú, a nyitott ablaknál ( 10,00 órakor, árnyékos ) az ablak káván felvett hőpont mutatja, hogy a külső hőmérséklet alacsonyabb volt.